عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه تاثیر مدیریت یکپارچه در توسعه پایدار حوضه های رودخانه ای

قسمتی از متن پایان نامه :

پیشینه پژوهش در جهان

در سطح جهان برنامه های مدیریت یکپارچه به شیوه های مختلفی اجراء می گردد. در سال های اخیر تفکر سیستمی مشارکتی به عنوان کارآمدترین رهیافت مدیریتی حوضه های رودخانه ای شناخته      می گردد.

پروژه حفاظت و توسعه مشارکتی حوضه های بالادست [1]  یکی از پروژه هایی می باشد که در سال 1992 تا 1997 توسط فائو[2]  و در حوضه هایی از کشورهای آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین اجراء شده می باشد. هدف اصلی این پروژه تدوین الگوهای مناسب مشارکت مردمی در مدیریت پایدار حوضه بوده می باشد.

از دیگر تجربیات می توان به تجربه کانادا و رشد تفکر و استراتژی سیاست گزاری و مدیریت حوضه های رودخانه ای و سیلاب دشت ها توسط تشکل های مرکب محلی [3]  تصریح نمود. یکی از این تجارب در مدیریت حوضه آبخیز دریاچه شوال امریکا صورت پذیرفت.

در زیمبابوه نیز مدیریت حوضه های رودخانه ای با چنین سیستمی انجام می گردد.

مارینوس[4] ویس (2001) طی مطالعه های خود ضمن در نظر داشتن مسائل اقتصادی- اجتماعی در  حوضه های رودخانه ای، به جنبه های فنی و اکولوژیکی این حوضه ها توجه نموده می باشد. ایشان همچنین به توسعه منابع آب، مدیریت محیطی رودخانه و دشت سیلابی و تشخیص اثرات محیطی اهمیت بسیاری قائل شده می باشد. ویس همچنین به تطبیق بهره گیری ها و عملکردهای مختلف با توانائی ها و پتانسیل های طبیعی رودخانه تصریح نموده می باشد. نکته مهم اینکه وی برقراری توازن در فعالیت های مدیریتی با توسعه اقتصادی و اکولوژیکی و بهره گیری درست محیطی و عقلانی از منابع طبیعی را، بسیار مورد توجه قرار [5]داده می باشد.

آلیسون [6] و همکاران، (2004)، تأثیر تغییر اقلیم را بر وضعیت تناوب سیلاب حوضه های کشور انگلستان مورد ارزیابی قرار دادند.

بورائویی و همکاران (2005) در حوضه رودخانه مجردای تونس، کاربرد مدل SWAT را مطالعه      کرده اند. در این روش کاربرد مواد مغذی و افزایش کیفیت آب در افزایش راندمان محصول مورد ارزیابی قرار گرفته می باشد که نتایح مثبتی را به دنبال داشته می باشد.

زولین [7]و همکاران (2006) در کشور چین در جهت مدیریت حوضه های رودخانه ای به اصلاح شیوه های بهره گیری از حقابه و حق مالکیت آب پرداخته اند و در قالب یک تیم با رایزنی کارشناسان بین المللی و داخلی، قانونی در جهت کنترل و مدیریت آلودگی آب را وضع کرده اند که به علت عدم مشارکت مردم با شکست مواجه شده اند.

[1]– PUCD

[2]– FAO

[3]– Multi-Stakeholders

[4]– Marinos

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

[5]

[6]– Alison

[7]– Zolin

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

در فرآیند پژوهش، اهداف مختلفی مد نظر می باشد که در این پژوهش اهداف زیر مد نظر می باشد:

1- شناخت معضلات موجود در حوضه و راههای اصلاح آن و یافتن بهترین روش جهت بهبود وضعیت حوضه.

2- پتانسیل یابی و یافتن روشهای مناسب جهت بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی ساکنان حوضه.

3- شناخت جاذبه های گردشگری و اکوتوریسم منطقه درجهت ایجاد اشتغال و درنتیجه عدم ورود به عرصه های منابع طبیعی

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه