عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه تاثیر مدیریت یکپارچه در توسعه پایدار حوضه های رودخانه ای

قسمتی از متن پایان نامه :

جاده پیربازار- ضیابر

این جاده که تقریبا به موازات جاده رشت- فومن کشیده شده برای دسترسی به قسمتهای شمالی رودخانه مناسب می باشد. ازاین طریق می توان به محدوده روستاهای نوخاله اکبری و نوخاله جعفری رسید.

3-2-8- راههای دیگر

شبکه ای از راههای خاکی و آسفالته به ویژه در قسمت دشتی هست که دسترسی به قسمت های مختلف رودخانه را امکان پذیر می نماید.

 

3-3- جایگاه رودخانه های مهم حوضه رودخانه پسیخان

مهمترین شاخه های فرعی حوضه رودخانه پسیخان شاخه های سیاه مزگی و چوبر(امامزاده ابراهیم ع) و پس از آن شاخه های چنار رودخان و کومسار می باشند.که در ذیل به شاخه های فرعی و شاخه اصلی آن صحبت می گردد.(نقشه 4-1)

 

3-3- 1- رودخانه سیاه مزگی

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

این رودخانه از کوههای جنوب شهرستان شفت سرچشمه می گیرد و دارای سه قسمت متمایز می باشد. بالادست ترین قسمت آن که بالاتر از 1400 متر واقع می باشد پر شیب می باشد.(شیب 5/22)، قسمت میانی که تا رقوم 320 متر می باشد دارای شیب متوسط (7 درصد) و پس از آن تا محل اتصال به شاخه چوبر نسبتا کم شیب می باشد(9/1 درصد)، طول آبراهه تا خروجی از کوهستان 30 کیلومتر و تا محل اتصال 44 کیلومتر می باشد. این رودخانه در مسیر خود از روستاهای خرم کش، علی سرا، لپوندان، نصیرمحله، گنجار، سیاه مزگی و … عبورکرده و در محل صیقل کومه به شاخه چوبر متصل شده و رودخانه پسیخان را تشکیل می دهند.

 

3-3- 2- شاخه چوبر (امامزاده ابراهیم ع)

این شاخه در شرق رودخانه سیاه مزگی واقع می باشد. از ارتفاعات فرکش سرچشمه می گیرد، پس از عبور از شهرک امامزاده ابراهیم، بابارکاب،درودخان،لاسک، مبارک آباد، و … از روستای چوبر(مرکز دهستان چوبر) عبور کرده و تا روستای صیقل کومه ادامه مسیر می دهد.در این محل به شاخه سیاه مزگی متصل شده و با هم رودخانه پسیخان را تشکیل می دهند. جهت کلی این رودخانه جنوب به شمال می باشد. طول این رودخانه تا محل اتصال 32 کیلومتر می باشد.

 

3-3- 3- رودخانه پسیخان

پس از دریافت شاخه های فرعی چوبر و سیاه مزگی رودخانه پسیخان در جهت کلی جنوب به شمال ادامه مسیر می دهد و در محل روستاهای خطیبان و کولی سران شاخه مهم چناررودخان را دریافت می کند، همچنین کمی پایین دست تر، در محل روستای جیرده شاخه کومسار به آن متصل می گردد. این رودخانه در ادامه از روستای پسیخان نیز عبور می کند. در این روستا سد انحرافی پسیخان بر روی این رودخانه احداث شده می باشد. بعد از روستای پسیخان ، رودخانه جاده اصلی رشت – فومن را قطع می کند و پس از عبور از روستاهای نوخاله و باقلاکش به تدریج وارد مناطق تالابی می گردد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

در فرآیند پژوهش، اهداف مختلفی مد نظر می باشد که در این پژوهش اهداف زیر مد نظر می باشد:

1- شناخت معضلات موجود در حوضه و راههای اصلاح آن و یافتن بهترین روش جهت بهبود وضعیت حوضه.

2- پتانسیل یابی و یافتن روشهای مناسب جهت بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی ساکنان حوضه.

3- شناخت جاذبه های گردشگری و اکوتوریسم منطقه درجهت ایجاد اشتغال و درنتیجه عدم ورود به عرصه های منابع طبیعی

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه