مطالعه تاثیر مدیریت یکپارچه در توسعه پایدار حوضه های رودخانه ای

قسمتی از متن پایان نامه :

جایگاه جغرافیایی محدوده پژوهش

حوضه رودخانه پسیخان با مساحتی معادل 735 کیلومترمربع بین مختصات جغرافیایی 49 درجه و 8 دقیقه  تا 49 درجه و 34 دقیقه طول شرقی و 36 درجه و 54 دقیقه تا 37 درجه و 28 دقیقه عرض شمالی واقع شده می باشد. این حوضه در استان گیلان که یکی از استانهای شمالی کشورمان می باشد قرار دارد.رودخانه پسیخان و شاخه های فرعی آن وزیرشاخه های آن در حقیقت بخشی از حوضه رودخانه های منتهی به تالاب انزلی می باشد.این رودخانه از بهم پیوستن رودخانه های سیاه مزگی، چوبر، چناررودخان، کومسارپس از خروج کوهستان و در منطقه دشتی تشکیل می گردد. از سمت شرق با رودخانه سفیدرود از طریق جریان یافتن بخشی از آبهای جاری دلتای سفیدرود مانند رودخانه پیربازار ارتباط دارد.جهت جریان رودخانه های این حضه در کوهستان به سمت شمال شرق و در قسمت دشتی به سمت شمال می باشد. در شکل شماره(3-1) جایگاه حوضه مورد مطالعه در گیلان نشان داده شده می باشد.

از شهرهای مهم این حوضه می توان شفت، صومعه سرا و رشت را نام برد که شفت در مرکز حوضه و رشت در شرق حوضه که محدوده مسکونی بیرون اما قسمتی از مناطق اطراف شهرستان در داخل حوضه قرار دارد. قسمت پایین دست رودخانه از دهستان هندخاله عبور می کند که از توابع شهرستان صومعه سرا می باشد.راههای ارتباطی مهم آن شفت-فومن، رشت- فومن، شفت- رشت می باشد. تراک روستاهها در مناطق دشتی بسیار بالا بوده ودر منطقه کوهستانی آن محدود به کناره های آبراهه ای اصلی می گردد.

حداکثر ارتفاع در این حوضه مربوط به کوههای لاته برهنه و طالش کول می باشد که حداکثر ارتفاع آن 3060 متر و حداقل ارتفاع آن در 5 کیلومتری جنوب مرداب انزلی و اطراف روستای نوخاله که 15-  متر می باشد. در پائین دست این رودخانه گوهررود به آن پیوسته و به مرداب انزلی وارد می گردد.

منطقه از نظر هیپسومتری شامل دو قسمت کاملا مشخص دشت و کوهستان پرشیب می باشد.که در مجموع حدود 53% حوضه دارای ارتفاع کمتر از 100متر می باشد.در نتیجه یک منطقه دشتی با شیب کم و یک منطقه کوهستانی با شیب خیلی زیاد هست. حوضه رودخانه پسیخان شامل 5 زیر حوضه می باشد که مشخصات آنها در جدول شماره(3-1) آمده می باشد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

در فرآیند پژوهش، اهداف مختلفی مد نظر می باشد که در این پژوهش اهداف زیر مد نظر می باشد:

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

1- شناخت معضلات موجود در حوضه و راههای اصلاح آن و یافتن بهترین روش جهت بهبود وضعیت حوضه.

2- پتانسیل یابی و یافتن روشهای مناسب جهت بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی ساکنان حوضه.

3- شناخت جاذبه های گردشگری و اکوتوریسم منطقه درجهت ایجاد اشتغال و درنتیجه عدم ورود به عرصه های منابع طبیعی

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته بندی : پایان نامه ارشد