عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه تاثیر مدیریت یکپارچه در توسعه پایدار حوضه های رودخانه ای

قسمتی از متن پایان نامه :

گسترش آلودگی های آب، خاک و هوا در حوضه

صنایع و واحدهای آلوده کننده ای که در قسمت های مختلف رودخانه پسیخان واقع شده اند می توانند در اثر کم کاری و سهل انگاری در رعایت نکات بهداشتی و ایمنی، آسیب های جبران ناپذیری را در زمینه ی آلودگی منابع آب و خاک ایجاد کنند؛ همچنان که در اثر صدور مجوز زیاد در احداث استخرهای پرورش ماهی و در راستای سیاست اشتغال زایی، نیز در سایه ی نظارت کم و غیرقابل قبول نهادهای مسئوول، هر ساله آلودگی های زیادی در اثر بهره گیری از مواد ضدعفونی کننده ی این استخرها وارد سرشاخه ها و مناطق بالادستی آب پسیخان رود می گردد. بهره گیری ی بیش از حد و حساب نشده و خارج از ضوابط نظارتی کودها و سموم شیمیایی در اراضی کشاورزی و افزایش تعداد شهرک های صنعتی حوضه نیز در همین چارچوب قابل مطالعه می باشد.

د- ناهماهنگی واحدهای اداری – سیاسی در مدیریت منابع حوضه

انجام کارهای عمرانی که باعث دست کاری و به هم ریختگی بخش های مهمی از خاک و پوشش گیاهی و تأثیر زیاد روی منابع آبی می گردد در حوضه ی حساس پسیخان رود بایستی با هماهنگی های قبلی واحدهای کارفرمایی در شهرستان ها پیرامونی آن باشد. تا زمانی که مدیریت های شهرستانی و به خصوص استانی خود را بی نیاز از مشورت با یکدیگر در امر مهمی زیرا مدیریت منابع آب و خاک حوضه ی پسیخان رود می دانند، متأسفانه وضعیت تخریب منابع حوضه در آتی نیز ادامه خواهد پیدا نمود.

ه – مکان یابی و کاربری نامناسب سرزمینی و عدم توجه شایسته به استعدادیابی و تخصیص علمی اراضی

بدون شک در حوضه ی پسیخان رود نیز مانند تمام حوضه های آبخیز بایستی کاربری مناسب اراضی در بخش های کشاورزی، صنعت، سکونت گاه، تفرجگاهی و سایر بخش ها با در نظر داشتن کلیت اکوسیستم حوضه و تجسم حوضه در قالبی واحد مورد اقدام قرار گیرد و از عملیات تک گزینه ای و با رویکرد و نگاه جزیره ای در تخصیص کاربری ها خودداری گردد؛ اگر چه در حوضه ی پسیخان رود، علی رغم نیاز ضروری هنوز منشور مورد تأیید همه ی ادارات و نهادهای مرتبط در این باره در این بخش به تصویب نرسیده می باشد.

و- مهاجرت کنترل نشده و سیاست های جمعیتی نامطلوب

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

تجمع زیاد و تراکم جمعیتی بالا در یک منطقه ی نسبتاً محدود، علاوه بر دارا بودن پیامدهای منفی ناشی از اختلافات فرهنگی و برخوردها و تضادهای اجتماعی، باعث فشار بیش از توان بر عرصه های طبیعی، بیشتر به صورت تغییر گسترده در کاربری اراضی به شکل تبدیل اراضی کشاورزی و مرتعی به بافت های مسکونی و تجاری و صنعتی گردیده و سایر منابع آب و خاک و پوشش گیاهی و حیات وحش جانوری را نیز در معرض آلودگی، تخریب و فرسایش قرار داده می باشد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

در فرآیند پژوهش، اهداف مختلفی مد نظر می باشد که در این پژوهش اهداف زیر مد نظر می باشد:

1- شناخت معضلات موجود در حوضه و راههای اصلاح آن و یافتن بهترین روش جهت بهبود وضعیت حوضه.

2- پتانسیل یابی و یافتن روشهای مناسب جهت بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی ساکنان حوضه.

3- شناخت جاذبه های گردشگری و اکوتوریسم منطقه درجهت ایجاد اشتغال و درنتیجه عدم ورود به عرصه های منابع طبیعی

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه