مطالعه تحولات کالبدی و کارکردی مبادی ورودی شهری

قسمتی از متن پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

مطالعه امکانات مسافرین

سرویس بهداشتی:

در طول مسیر در انتهای ورودی (میدان شهیدکریم بخش) در داخل پارک سرویس بهداشتی برای مسافرین تنها در ایام تعطیلات و فصل تابستان دایر می باشد، و دلیلش این می باشد که اگر چنین سرویسی در این محدوده مکان یابی گردد مورد بهره گیری افرادی غیر از مسافرین واقع می گردد. (افراد شاغل در طول مسیر ورودی) و به علت نوع و اندازه بهره گیری افراد، از کیفیت آن کاسته و توانایی حفظ کیفیت آن وجود ندارد.         

رستوران یا واحد پذیرایی

در طول مسیر ورودی چندین رستوران و واحد پذیرایی کوچک هست. اما همگی محیطی مناسب برای خانواده را دارا نمی باشند و اکثراً در راستای بر طرف کردن نیاز کارگران و تعمیرکاران شاغل در مسیر     می باشند. چندین کافه نیز هست که آنها هم برای مسافرین مناسب نمی باشند و بیشتر محلی برای عرضه مواد مخدر می باشد تا خدمات پذیرایی. بعضی آنها که مانند خرابه ای بیش نیستند.

واحد خرید خرده فروشی و روزانه:

در طول مسیر واحدهای صنعتی، و کارگاه ها و تعمیرگاه های خدمات ماشین، لایه اول را به گونه کامل پرکرده اند و در لایه دوم اندک واحد سکونتی شکل گرفته، اما هیچ واحد خرید روزانه و خرده فروشی مناسبی وجود ندارد. پس از شکل گیری واحدهای سکونتی در لایه دوم بعد از طی مسافتی در ورودی مورد مطالعه واحدهای خرید روزانه کم کم شکل می گیرند، حتی دکه هایی که خدمات این واحدها را اداره می‎کنند نیز پیدا می شوند.

تعداد این واحدها در نقشه کاربری اراضی به خوبی مشخص شده می باشد. همین گونه که به سمت انتهای مسیر ورودی پیش می رویم تعداد مراکز خرید مانند سوپرمارکت ها، نانوایی ها و دکه ها و… بیشتر شده و این نشانه ای از نزدیکتر شدن به فضای شهری می باشد.

مراکز بهداشتی:

در طول مسیر در چند نقطه تمرکز فعالیت های بهداشتی – آموزشی و درمانی را می بینیم که هم برای ساکنین منطقه و هم برای مسافرین طراحی شده می باشد. . یکی از این واحدها متشکل از چندین مطب       می باشد و دیگری بیمارستان جدید آموزشی و درمانی شهید بهشتی انزلی در ابتدای مسیر ورودی واقع شده می باشد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

مسیر ورودی موردنظر به لحاظ استقرار انواع کاربری های سازگار و ناسازگار در چه وضعیتی قرار دارد؟

2–  چه عواملی سبب تحول کالبدی و کارکردی در ورودی مورد نظر شده اند؟

3– وضعیت عناصر کالبدی و کیفیت های محیطی موجود در مبادی ورودی غربی شهربندرانزلی چگونه می باشد؟

4راهکارها وپیشنهادات ساماندهی ورودی مورد نظر کدامند؟

 

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه