مطالعه تاثیر مدیریت یکپارچه در توسعه پایدار حوضه های رودخانه ای

قسمتی از متن پایان نامه :

سازند زمان پرکامبرین (  Perecambrian formations ) :

سازندهای پرکامبرین کهن ترین سنگ های شناخته شده در استان گیلان محسوب شده که تحت عنوان مجموعه‌ سنگهای دگرگونی « شاندرمن ـ اسالم » و گشت معروف می باشد. (شرکت جهاد تحقیقات آب و آبخیزداری،1377).

در این حوضه در واحد کوهستانی آن می توان رخنمون این سنگهای دگرگونی را نظاره نمود. واحدهای سنگی رخنمون یافته این سازند در حوضه‌ پسیخان به قرار زیر می باشد:

4ـ 11 ـ 1 ـ 1ـ1- واحد Mtg  :

از کهن ترین سنگهای شناخته شده در محدوده‌ مطالعاتی می باشد. که در واقع به مجموعه‌ دگرگونی گشت تعلق دارد و از سنگهای مربوط به رخساره‌ شیست سبز تا آمفیبولیت تشکیل شده اند. از سنگهای این مجموعه می توان شیست ها و گنیس های بیوتیت دار و بطور محلی آمفیبول دار را نام برد. که شیست‏ها بطور محلی با آندالوزیت، سیلیمانیت، کیانیت و استرولیت دیده می شوند اما بعضاً بدلیل پوشش متراکم جنگلی و خاکهای سطحی رخنمون های کمی از آنها دیده می شوند. رخنمون این سنگها اکثراً در بالاست حوضه تا سرشاخه های رودخانه برونزد دارد. ( جهاد کشاورزی استان گیلان،1382).

4 ـ 11 ـ 1 ـ 1ـ2- واحدMt  :

شامل فیلیت شیستی و میکاشیست به همراه میان لایه های کوارتزیتی و متاآرکوزی می باشد. از ویژگیهای عمده‌ رخنمون های سنگی واحد MT  در مسیر رودخانه‌ پسیخان حساس بودن این طبقات به رطوبت می باشد. علت آن حضور کانیهای فراوان میکایی زیرا سریسیت، موسکویت و بیوتیت می باشد. این کانیها در صورت جذب آب خاصیت پلاستیسیته بخود گرفته و نرم می شوند. آنها امکان ریزش و لغزش فراوان را در کناره‏های رودخانه و جاده دسترسی ایجاد می کنند. مقطع رودخانه در این واحد ( واحد کوهستانی )  V  شکل بوده و مسیر آنها تنها از ساختارهای زمین شناسی پیروی می کند.

4 ـ 11ـ1-2- سازند دوران اول(دیرینه زیستی یا پالئوزوئیک): Paleozoic era formations

سازند روته یا پرمین بیشتر از آهک های فسیل دار و آهک های دولومیتی می باشد که در بعضی نقاط دارای لایه هایی از شیل های کربناته نیز می باشد که با در نظر داشتن لیتولوژی حاکم بر آن ریخت های صخره‏ای پرتگاهی را در حوضه آبریز پسیخان تشکیل داده می باشد. این سازند در تمام گسله کرم خانی با سازند شمشک همبری گسله دارد. (مهنسین مشاور پندام،1372)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

در فرآیند پژوهش، اهداف مختلفی مد نظر می باشد که در این پژوهش اهداف زیر مد نظر می باشد:

1- شناخت معضلات موجود در حوضه و راههای اصلاح آن و یافتن بهترین روش جهت بهبود وضعیت حوضه.

2- پتانسیل یابی و یافتن روشهای مناسب جهت بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی ساکنان حوضه.

3- شناخت جاذبه های گردشگری و اکوتوریسم منطقه درجهت ایجاد اشتغال و درنتیجه عدم ورود به عرصه های منابع طبیعی

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه