شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه تاثیر مدیریت یکپارچه در توسعه پایدار حوضه های رودخانه ای

قسمتی از متن پایان نامه :

سازند دوران چهارم (کواترنر یا عهد حاضر ) : Quaternary formations

در حوضه‌ آبریز پسیخان به دلیل دوری کوه از مصب رودخانه سازندهای کواترنر از گسترش وسیعی برخوردار بوده که تبیین هر یک از واحدهای آن به قرار زیر می باشد:

4-11-1-4-1- واحد Q1da  ( نهشته های کوهپایه ای و آبرفتی پلئیستوسین ) :

این نهشته ها حاصل فرسایش کوهها و انباشتگی رسوبات در پای دامنه ارتفاعات و حمل آنها توسط آبهای جاری و فصلی می باشد که معمولاً از سیلت گراول دار رُسی ( سیلت، ماسه و گراول و قلوه سنگهای گرد نشده ) تشکیل شده می باشد. در حاشیه کانال رودخانه، این طبقات، دیواره های بلند، پرتگاهی و لغزشی را نشان می دهند، در مسیر رودخانه پسیخان این سازند از روستای چوبر تا پل صیقل کومه رخنمون دارد.

خصوصیات عمده ریخت شناسی این بخش را می توان به تبیین ذیل اختصار نمود:

1 ـ پروفیل طولی رودخانه هموار و با شیب کم می باشد.2 ـ دره رودخانه وسیع تر شده و دشت مخروط‏افکنه‏ای معمولاً در طول رودخانه دیده می گردد. 3 ـ نهشته های رودخانه در حد شن و ماسه به همراه کمی تخته سنگ می باشد. بهترین مصالح شن و ماسه رودخانه ای در این بازه قابل برداشت می باشد.
4 ـ ضخامت رسوبات کف کانال قابل ملاحظه می باشد. 5 ـ بستر رود در این مسیر کم عمق و نسبتاً عریض می باشد و جریان آب در بستر بزرگ خود تغییر مسیرهای موضعی می دهد. در مواقع سیلابی فرسایش کناره ای رخ می دهد.

6 ـ رودخانه دارای ویژگی رودخانه مستقیم و چند شاخه می باشد. 7 ـ رودخانه در بخش هایی بر بستر نسبتاً عمیق با دیواره ای پرتگاهی متشکل از نهشته های کوهپایه ای و آبرفتی پلیستوسن ( Q1da ) جریان دارد.

4-11-1-4-2- واحد Qal  ( نهشته های آبرفتی و دشت سیلابی ):

این نهشته‏ها جوانترین نهشته های عهد حاضر می باشند و شامل رسوبات رودخانه ای و مخروط افکنه‏ای رودخانه پسیخان می باشد، که دشت حوضه را شکل داده اند. از نظر دانه بندی، نهشته های مذکور یک تغییر اندازه تدریجی و طریقه ریز شونده از کوهستان تا مصب رودخانه را نشان می دهد. در ناحیه کوهستان کم ضخامت بوده و اکثراً حاوی بلوک های سنگی و قلوه سنگ و کمی شن و ماسه، در ناحیه کوهپایه حاوی قلوه سنگ و شن و ماسه و تخته سنگ و در ناحیه سردشت حاوی شن و ماسه ریز و درشت با قلوه سنگ و در ناحیه دشتی آغاز شن و ماسه و در نهایت در ناحیه مصب اکثراً « سیلتی ـ ماسه‏ای » و رُس می باشد.

در خصوص چگونگی پیدایش و حمل این رسوبات می توان گفت که عموماً در زمان بارشهای تند و مداوم و یا ذوب ناگهانی برفهای بالادست حوضه اتفاق می افتد و می تواند به دو دلیل زیر باشد:

1 ـ مواد موجود در کف و دیواره کانال دراثر انرژی زیاد آب از جا کنده شده و حمل شده باشد.

2 ـ حمل قطعاتی که بر اساس فرآیندهای مختلف هوازدگی و فرسایش از سنگ مادری جدا شده و وارد سیستم زهکشی حوضه گشته اند.

لازم به تبیین می باشد که ذرّات این آبرفت ها بسیار مختلف الجنس می باشند که در بعضی از نقاط آبراهه اصلی می توان آنها را بصورت گراول های آهکی، آندزیتی، ماسه ای و ذرات رُسی بهم چسبیده نیز دید. (جهاد کشاورزی استان گیلان،1382)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

در فرآیند پژوهش، اهداف مختلفی مد نظر می باشد که در این پژوهش اهداف زیر مد نظر می باشد:

1- شناخت معضلات موجود در حوضه و راههای اصلاح آن و یافتن بهترین روش جهت بهبود وضعیت حوضه.

2- پتانسیل یابی و یافتن روشهای مناسب جهت بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی ساکنان حوضه.

3- شناخت جاذبه های گردشگری و اکوتوریسم منطقه درجهت ایجاد اشتغال و درنتیجه عدم ورود به عرصه های منابع طبیعی

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه