مطالعه تاثیر مدیریت یکپارچه در توسعه پایدار حوضه های رودخانه ای

قسمتی از متن پایان نامه :

مطالعه میانگین دمای ماهانه حداقل و حداکثر مطلق:

حوضه آبریز پسیخان به سبب واقع شدن در ارتفاعات و همچنین وجود پوشش گیاهی متراکم و نیمه متراکم اندازه تبخیر و تعرق قابل ملاحظه‏ای ایجاد شده که خود سبب تعدیل دما می‏باشد. بعلاوه به سبب ارتفاع و کاهش دما، نم نسبی نیز افزایش یافته و از این طریق دما تعدیل می‏یابد. پس بیشترین اندازه حداکثر مطلق دما با 35 درجه سانتیگراد مربوط به تیرماه می‏باشد، دمای حداقل مطلق نیز در 6 ماه از سال به زیر صفر می‏رسد و کمترین حداقل دمای مطلق با 11- درجه سانتیگراد مربوط به بهمن ماه می‏باشد.

 

4-4 4  تغییرات روزانه و فصلی دما:

دامنه اختلاف شبانه روزی دما در زمستان در نواحی ساحلی دریای خزر در حدود 6 درجه می‏باشد که به تدریج این اختلاف افزایش یافته و به 12 درجه در نزدیک کوهپایه‏ها می‏رسد. و در ارتفاعات این اختلاف مجدداً با کاهش روبرو می‏گردد و به 8 تا 9 درجه سانتیگراد می‏سرد، بایستی گفته گردد که در تابستان اختلاف دامنه شبانه روزی دما در نزدیک به ساحل تغییر چندانی نسبت به زمستان ندارد و در حدود 6 تا 7 درجه تغییر می‏کند در صورتی که هر قدر از ساحل دور شویم این اختلاف افزایش یافته و به 14 درجه می‏رسد. در ارتفاعات‏نیزدامنه‏تغییرات‏دمای‏شبانه‏روز در‏حدود16تا 17 درجه‏سانتیگراد می باشد.(مهندسین مشاور پندام، 1372)

ریزش برف و یخبندان 4 تا 5 ماه از سال این منطقه را فرا می‏گیرد و منطقه را تحت تأثیر خود قرار می‏دهد. با افزایش ارتفاع و کاهش دما غالباً نزولات جوی در ارتفاعات فوقانی بصورت برف می‏باشد، ذوب برف از فروردین ماه آغاز می‏گردد و بر روی جریان رودخانه اثر می‏گذارد و در زمستان نیز به سبب یخبندان در ارتفاعات و ریزش برف  و بی رودخانه کاهش محسوسی را نشان می‏دهد. با در نظر داشتن اینکه مناطق پایین دست حوضه جهت مصارف کشاورزی در فصل بهار وتابستان به آب نیاز دارند این ذخیره برفی منبع بسیار خوبی می‏تواند باشد. لذا با اتخاذ شیوه‏های مدیریتی صحیح و مهار آب از این منبع عظیم خدادادی در این فصولها می‏توان نهایت بهره برد.

 

 

4- 4 5 – رژیم فصلی دما در حوضه:

رژیم فصلی دما اهمیت زیادی از نظر کشاورزی و تبخیر و نیاز آبی برخودار می‏باشد و اگر طریقه افزایش آن با کمبود منابع آب همراه باشد و همچنین اگر از نظر مهار آب و کمبود ذخیره برفی در ارتفاعات همراه باشد این عامل به صورت خشکسالی بروز می‏کند. در حوضه آبریز چوبر ـ شفت همانطور که قبلاً گفته گردید به سبب جایگاه کوهستانی ان تقریباً حدود 5 تا 6 ماه از سال ارتفاعات حوضه زیر پوشش برفی قرار دارد که این عامل می‏تواند با مدیریت درست و برنامه‏ریزی منطقی در تأمین آب کشاورزی مورد نیاز در فصل بهار و تابستان در پایین دست که غالباً زیر کشت برنج قرار دارند از اهمیت قابل توجهی برخوردار گردد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

در فرآیند پژوهش، اهداف مختلفی مد نظر می باشد که در این پژوهش اهداف زیر مد نظر می باشد:

1- شناخت معضلات موجود در حوضه و راههای اصلاح آن و یافتن بهترین روش جهت بهبود وضعیت حوضه.

2- پتانسیل یابی و یافتن روشهای مناسب جهت بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی ساکنان حوضه.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

3- شناخت جاذبه های گردشگری و اکوتوریسم منطقه درجهت ایجاد اشتغال و درنتیجه عدم ورود به عرصه های منابع طبیعی

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه