عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه تاثیر مدیریت یکپارچه در توسعه پایدار حوضه های رودخانه ای

قسمتی از متن پایان نامه :

خاکهای این مناطق اکثرا خاکهای اسیدی نیمه عمیق با بافت سنگین تا متوسط بوده که در اثر عدم رعایت اصول مرتع داری ، جنگلداری و بهره گیری بهینه از خاک در معرض فرسایش قرار گرفته اند .

حدود 8 کیلو متر از مسیر رودخانه در اراضی موسوم به 2.2 که شامل تپه های کم ارتفاع با قلل مدور و با فرسایش متوسط متشکل از سنگهای آهکی و ماسه ای و دگرگونی و خاکهای کم عمق تا نیمه عمیق با بافت سنگین بوده که ارتفاع این اراضی در حاشیه رود حدود 800 متر می باشد . پوشش طبیعی این اراضی نیز جنگلهای متراکم با مخلوطی از گونه های فوق الذکر می باشد مابقی مسیر ، که حدودا 18 کیلو متر می باشد در اراضی موسوم به 1. 5/4 واقع شده که شامل دشتهای رسوبی با شیب ملایم و پستی و بلندی کم و خاکهای اسیدی عمیق با بافت متوسط تا سنگین می باشد . مرتفع ترین نقاط این مناطق 500 متر بوده که زمینهای آن اکثرا زیر کشت چای ، توتون و برنج می باشد . رودخانه سیاه مزگی پس از عبور از مناطق جلگه ای شالما ، سفیر محله ، خرفگل ، صیقلان در آبادی پایین محله خرطوم به رودخانه چوبر (لاسک) شاخه میانی پسیخان می پیوندند .

4-8-1-1- شاخه (رودخانه) چوبر

این رود خانه بطور تقریبی 35 کیلو متر که با سر شاخه های متعدد از ارتفاعات 1500 تا 1800 متری کله چان سر چشمه می گیرد . شاخه میانی رود پسیخان را تشکیل می دهد . این رود خانه  دارای شاخه های مختلف مانند مرز بیجار و لیسم دره در غرب وویس روبار و کیش خاله در شرق بوده که پس از عبور از آبادیهای کلوان ، لاسک ، دیزلات و نیز در محل روستای چوبر از کانال بزرگ فومن قطع نموده و سپس در روستای صیقل کومه به شاخه سیاه مزگی متصل می گردد .

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

مساحت حوزه این رود 111 کیلو متر مربع می باشد که در مناطق کوهستانی و جلگه ای قرار گرفته می باشد . این رودخانه از واحدهای اراضی 5.1 ،3.1، 1. 5/4 عبور می نماید . 3/1  از مسیر رود با سر شاخه های آن در اراضی کوهستانی و ارتفاعات واقع شده می باشد که پوشش جنگلی متراکم با گونه هی راش ، ممرز و توسکا و خاکهای اسیدی نیه عمیق با بافت متوسط تا سنگین مانند خصوصیات آن می باشد در ارتفاعات بالای 1200 متر قطعه های پراکنده ای از زراعت های آبی با محدودیت نظاره می گردد . در ارتفاع 500 متری در منطقه کلوان رودخانه وارد نوار باریکی از جلگه شده که زراعت آبی بدون محدودیت اکثرا برنج را شامل شده که بتدریج با حرکت رود بطرف جلو بر پهنای آن افزوده می گردد در 25 کیلو متری مسیر پس از عبور از شهرک چوبر وارد دشتهای رسوبی شده که کاربری اراضی آن اکثرا ” زراعت مخلوط با باغ ” می باشد . خاکهای این منطقه اسیدی عمیق با بافت متوسط تا سنگین می باشد که مشخصات اراضی 1. 5/4 را داراست و 15 کیلو متر از مسیر رودخانه را شامل می گردد و سپس در آبادی چو سر به پسیخان می ریزد .

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

در فرآیند پژوهش، اهداف مختلفی مد نظر می باشد که در این پژوهش اهداف زیر مد نظر می باشد:

1- شناخت معضلات موجود در حوضه و راههای اصلاح آن و یافتن بهترین روش جهت بهبود وضعیت حوضه.

2- پتانسیل یابی و یافتن روشهای مناسب جهت بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی ساکنان حوضه.

3- شناخت جاذبه های گردشگری و اکوتوریسم منطقه درجهت ایجاد اشتغال و درنتیجه عدم ورود به عرصه های منابع طبیعی

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه