شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 مطالعه تاثیر مدیریت یکپارچه در توسعه پایدار حوضه های رودخانه ای

قسمتی از متن پایان نامه :

رژیم های رطوبتی و حرارتی خاکها

از تشخیص دقیق رژیم رطوبتی و حرارتی خاکها می توان زمان مرطوب بودن خاک و جایگاه آنرا مشخص نمود و محصولات و گیاهانی را که به این اقلیم سازگاری دارند توسعه داد.

 

4-8-3-1- رژیم رطوبتی خاک (  Soil Moisture Regimes  )

مقصود از رژیم رطوبتی خاک در این مبحث، وجود یا عدم اندازه آب زمینی یا مقدار آبی می باشد که با فشار کمتر از 15 اتمسفر در مقطع رطوبتی خاک و در زمان معینی وجود داشته باشد. و یا به تعبیری مطالعه و مطالعه مقدار آب موجود در خاک و تغییرات فصلی آن در طی سال می باشد. رژیم های رطوبتی شامل آکوئیک (Aquic ) ، اریدیک ( Aridic ) ، یودیک (Udic  )، یوستیک (Ustic  ) ،وزریک (Xeric ) می باشد. با در نظر داشتن نقشه رطوبتی و حرارتی خاکهای ایران و آمار هواشناسی
( مطالعات اقلیمی )، رژیم رطوبتی خاکهای حوضه آبریز پسیخان از دو رژیم رطوبتی یودیک و زریک تشکیل شده می باشد که رژیم زریک از وسعت زیادتری برخوردار می باشد. ( جهاد کشاورزی استان گیلان، 1382 )

4-8-3-1-1 رژیم یودیک ( Udic  ) :

کلمه یودیک به معنای مرطوب می باشد لذا این رژیم آبی در اقالیم مرطوب پیدا نمود شده و در بیلان سالانه، کسری آب بسیارکم و یا اصلاً  دیده نمی گردد. این رژیم رطوبتی در خاکهای مناطق مرطوب که توزیع بارندگی در آنها منظم می باشد دیده می گردد. مازاد آب در بخشی از سال هست و این مازاد بصورت جریانهای سطحی و یا زیرزمینی در بعضی از فصول سال در محیط جاری می شوند. در این رژیم رطوبتی احتمال وقوع دوره های خشک و کوتاه هست. لکن متداول نیست.( بخش های جلگه ای حوضه و در امتداد کناره های رود از این رژیم برخوردار می باشد. ) ( شرکت جهاد تحقیقات آب و آبخیزداری، 1378 )

 

4-8-3-1-2 رژیم زریک ( Xeric  )

این رژیم بیشتر مربوط به مناطقی می گردد که با یک فصل خشک مقارن تابستان و یک فصل بارانی مقارن زمستان مواجه می گردد. این رژیم حرارت متوسط سالانه خاک در عمق 50 سانتی متری کمتر از 23 درجه سانتی گراد و اختلاف درجه حرارت متوسط تابستان و زمستان در عمق 50 سانتی متری بیش از 4 درجه سانتی گراد می باشد. و یا رژیمی می باشد که مدت 45 روز پی در پی یا بیشتر در طول تابستان خشک و در فصل سرد، مرطوب باشد. ( جهاد کشاورزی استان گیلان، 1380 )

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

در فرآیند پژوهش، اهداف مختلفی مد نظر می باشد که در این پژوهش اهداف زیر مد نظر می باشد:

1- شناخت معضلات موجود در حوضه و راههای اصلاح آن و یافتن بهترین روش جهت بهبود وضعیت حوضه.

2- پتانسیل یابی و یافتن روشهای مناسب جهت بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی ساکنان حوضه.

3- شناخت جاذبه های گردشگری و اکوتوریسم منطقه درجهت ایجاد اشتغال و درنتیجه عدم ورود به عرصه های منابع طبیعی

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه