مطالعه تاثیر مدیریت یکپارچه در توسعه پایدار حوضه های رودخانه ای

قسمتی از متن پایان نامه :

رژیم حرارتی خاک (  Soil Temperature Regime )

درجه حرارت خاک یکی از خصوصیات مهم خاک می باشد. که در رده بندی آن بکار برده می گردد. درجه حرارت خاک در صورت ثابت بودن سایه شرایط خاک را کنترل می نماید. رژیم دمایی خاک از دو جهت اهمیت دارد نخست در تشریح فرآیندهای مختلف خاکسازی و سپس در کنترل فعالیتهای بیولوژیکی، پایینتر از نقطه‌ انجماد هیچگونه فعالیت بیولوژیکی و حرکت آب صورت نگرفته و عملاً زمان برای خاک متوقف می گردد. رشد ریشه و یا جوانه زدن در اکثر گیاهان در حرارت بین صفر تا 5 درجه سانتیگراد، عملاً به عنوان یک زیر لایه حرارتی اقدام می نماید. درجه حرارت تأثیر مستقیم بر روی فعالیتهای بیولوژیکی ـ فیزیکی و یا شیمیایی که در خاک اتفاق می افتد دارد. در هر لحظه از زمان درجه حرارت خاک از طبقه ای به طبقه دیگر تغییر کرده حتی در نزدیکی سطح خاک با ساعات روز و فصول سال مرتباً در حال تغییر می باشد که با در نظر داشتن محیط ممکن می باشد زیاد باشد. از آنجا که نیاز حرارتی گیاهان با یکدیگر متفاوت می باشد. پس حرارت خاک یکی از مهمترین خصوصیاتی می باشد که نحوه بهره گیری از اراضی را برای کشت های مختلف و جنگلکاری تعیین می نماید. از نظر رژیم دمایی می توان به رژیم دمایی پرژیک ( Pergelic )، کرائیک ( Cuyic )، مزیک ( Mesic )، ترمیک ( Thermic ) و هایپرترمیک (Hyperthermic ) تصریح نمود که حوضه پسیخان دارای دو نوع رژیم حرارتی یکی رژیم حرارتی ترمیک و دیگر رژیم حرارتی مزیک می باشد.

 

 

 

4-8-3-2-1 رژیم حرارتی ترمیک ( Thermic  )

به رژیمی گفته می گردد که میانگین درجه حرارت سالانه خاک ( MAST  ) Mean Annual soil Temperature   در عمق توسعه‌ ریشه ( عمق 5 تا 100 سانتیمتر ) بین 15 تا 22 درجه سانتیگراد باشد و اختلاف دمای میانگین تابستان و زمستان بیشتر از 5 درجه سانتیگراد باشد. در حوضه آبریز پسیخان در کف دره ها و جلگه ها و کلاً در پایین دست حوضه از این رژیم برخوردار می باشد. ( هنری، حکیمیان، 1380 )

 

4-8-3-2-2 رژیم حرارتی مزیک ( Mesic  )

رژیمی می باشد که دمای آن بین 8 تا 15 درجه سانتیگراد بوده و اختلاف میانگین دمای تابستان و زمستان بیشتر از 5 درجه سانتیگراد می باشد که کلاً در ارتفاعات حوضه پسیخان از این رژیم برخوردارند.

 

4-8-4- خاکهای حوضه رودخانه پسیخان  از لحاظ ارتفاعی:

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

در فرآیند پژوهش، اهداف مختلفی مد نظر می باشد که در این پژوهش اهداف زیر مد نظر می باشد:

1- شناخت معضلات موجود در حوضه و راههای اصلاح آن و یافتن بهترین روش جهت بهبود وضعیت حوضه.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

2- پتانسیل یابی و یافتن روشهای مناسب جهت بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی ساکنان حوضه.

3- شناخت جاذبه های گردشگری و اکوتوریسم منطقه درجهت ایجاد اشتغال و درنتیجه عدم ورود به عرصه های منابع طبیعی

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه