مطالعه تاثیر مدیریت یکپارچه در توسعه پایدار حوضه های رودخانه ای

قسمتی از متن پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

اقلیم(آب و هوای) حوضه رودخانه پسیخان

4-3- 1- خصوصیات  اقلیمی حوضه

برای بدست آوردن معادله کلی جهت تعیین اندازه بارندگی در کل حوضه از مجموعه  ایستگاه هایی که در مجاورت حوضه و همچنین در داخل حوضه (پسیخان) بوده اند، بهره گیری شده می باشد. مقدار متوسط بارندگی سالانه حوضه آبخیز رودخانه پسیخان 605  میلی متر برآورد شده می باشد. به علت عبور هوای سرد سیبری از روی آبهای گرم دریای خزر در اوایل پاییز هر سال بارندگیهای شدید در منطقه اتفاق می افتد در اکثر اغین موارد این بارندگی ها موجب جاری شدن سیل می شوند .

این حوضه از نظر درجه حرارات به دو ناحیه ساحلی ( دشتی ) و کوهستانی تقسیم می گردد در نواحی ساحلی به علت بالا بودن رطوبت نسبی نوسان میانگین درجه حرارات کم می باشد. مقدار این نوسان در نواحی ساحلی 14 درجه سانتی گراد می باشد اما در نواحی کوهستانی 20 درجه سانتی گراد میباشد .گرمترین ماه سال مرداد ماه و سردترین ماه سال بهمن ماه میباشد . از نظر رطوبت نسبی نیز می توان منطقه را به دو قسمت کوهستانی و ساحلی تقسیم نمود در ناحیه ساحلی مقدار رطوبت نسبی بیش از 80 درصد می باشد . این مقدار در نواحی کوهستانی کمتر از 80 درصد می باشد .متوسط سرعت باد در این حوضه 7/1 می باشد. شدید ترین باد در این حوضه در رشت 40 متر بر ثانیه گزارش شده می باشد .که البته این بادها بات جهت شمال غربی می باشد .مقدار تبخیر از تشتک در منطقه ساحلی بین 850 تا 1000 میلی متر می باشد . حداکثر تبخیر در ارتفاعات 200 تا 500 میلی متر مشاهد می گردد . حاصل این شرایط اقلیمی و بارندگی ها ، رودخانه ای پر آب ، جنگلهای سر سبز ، دشت های حاصلخیز ، کشاورز پر رونق با محصولاتی منحصر به فرد می باشد . بایستی اذهان نمود که رودخانه پسیخان بعد از رودخانه سفید رود در گیلان یکی از مهمترین رودخانه ها می باشد .رودخانه پسیخان با در نظر داشتن شرایط اقلیمی خوب که منشاء برکت و سر سبزی و حاصلخیزی منطقه می باشد بدلایل متعدد دارای مشکلاتی نیز می باشد که عمده ترین معضلات عبارتند از :

1- سیلگیری اراضی ، منازل مسکونی ، مناطق تجاری و سایر مستحدثات در حاشیه رودخانه

2-فرسایش کناری رودخانه ، آب بردگی اراضی کشاورزی و مسکونی یا تخریب آنها

3- معضلات اجتماعی ناشی ار سیلابها مثل قطع ارتباطات ، توقف و یا اختلال فعالیتهای اجتماعی و…و خیلی معضلات دیگر که در این بحث نمی گنجد .

اما بهرحال یکی از عمده ترین علت های رخداد این سیلابها عواملاقلیمی از قبیل شدت و اندازه بارندگیها ووضعیت طبیعی و فیزیو گرافی رودخانه می باشد . اندازه بارندگی در این حوزه نسبتا زیاد می باشد . وضعیت طبیعی و فیزیو گرافی رودخانه می باشد . اندازه بارندگی در این حوضه نسبتا زیاد می باشد . وضعیت طبیعی نیز به گونه ای می باشد که رودخانه در بالادست (کوهستان) دارای شیب زیاد می باشد . این شیب زیاد می تواند سرعت جریان را افزایش دهد تا حدی که فرسایش زیادی را ایجاد نماید . پس از این قسمت کوهستانی ، رودخانه به دشت منتهی می گردد که شیب آن بسیار کم می باشد در این قسمت رسوبات ترسیب می شوند که در نتیجه رقوم بستر تغییر و آبگذری مقطع رودخانه کاهش می یابد به نحوی که سیلابها با دوره برگشت کم هم می توانند از مقطع رودخانه خارج شوند و بدلیل مسطح بودن زمین در پهنه خیلی وسع در دو طرف رودخانه ( پسیخان )، اراضی را بپوشانند و یا باعث تخریب و از بین رفتن اراضی شوند .

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

در فرآیند پژوهش، اهداف مختلفی مد نظر می باشد که در این پژوهش اهداف زیر مد نظر می باشد:

1- شناخت معضلات موجود در حوضه و راههای اصلاح آن و یافتن بهترین روش جهت بهبود وضعیت حوضه.

2- پتانسیل یابی و یافتن روشهای مناسب جهت بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی ساکنان حوضه.

3- شناخت جاذبه های گردشگری و اکوتوریسم منطقه درجهت ایجاد اشتغال و درنتیجه عدم ورود به عرصه های منابع طبیعی

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه