مطالعه تحولات کالبدی و کارکردی مبادی ورودی شهری

قسمتی از متن پایان نامه :

توقعات موردی از ورودی

شخص در هنگام ورود به شهر انتظار دارد پذیرفته گردد و احساس غریب زدگی نکند. پس پذیرندگی اولین توقعی می باشد که از ورودی یک شهر انتظار می رود داشته باشد. فرد در هنگام ورود به شهر علاوه بر اینکه می خواهد نیازهای خود را برآورده کند نیاز به شناسایی سریع مسیرها و تصمیم گیری دارد. از این رو خوانایی یکی دیگر از توقعات موردی از ورودی شهر به شمار می رود. فرد یا افراد انتظار دارند که به هنگام ورود به یک شهر با خصوصیات، ویژگی ها، و عناصر شاخص آن منطقه برخورد کنند.


 

4-5-1. پذیرندگی

یکی از عناصر و عواملی که پذیرندگی فضا را تقویت می کند حضور عناصر طبیعی در فضا می باشد. وجود پوشش گیاهی در طرفین جاده علاوه بر دلبازی ورودی باعث تغییر تدریجی از فضای طبیعی به فضای مصنوع می گردد، سرعت افراد را کاهش می دهد و هم منظر جاده و ورودی را ضمن نزدیک شدن به شهر بهبود می بخشد.

علاوه بر پوشش گیاهی می توان با تقویت دید عناصری نظیر کوه، جنگل، دریا، دشت و…. به شخص حس ورود به محدوده شهری با خصوصیات اقلیمی و طبیعی خود را می دهد. از عوامل دیگری که به تقویت پذیرندگی کمک می کند ایجاد باندهای تندرو و کندرو و دسترسی راحت و آسان به مناطقی می باشد که افراد بتوانند نیازهای خود را بر طرف کنند.

حال اگر خوش بینانه بخواهیم بگوییم که هر باند سواره برای یک سرعت خاصی تعریف شده می باشد به این شکل که هر چه به چپ برویم سرعت بیشتری می توان داشت ایجاد دور برگردان هایی در این باند این امر را نیز مخدوش کرده می باشد. در واقع در این ناحیه از ورودی شهر یک باند مختلط را شاهد هستیم که همه عوامل در آن شکل می گیرد و یک نوع آشفتگی را نشان می دهد و تفکیک برای خودروهای عبوری وتندرو با خودروهای کندرو که هدف خود را در همین منطقه می جویند در نظر گرفته نشده می باشد.متاسفانه به علت عدم ایجاد باند های تند رو و کند رو در مسیر ورودی ها باعث شده می باشد که سواره ها با سرعت های سرسام آور و حتی بیشتر از زمانی که در محدوده ی قانونی شهر قرار نداشتند حرکت کند که باعث به وجود آمدن نوعی بی امنی گردیده می باشد و برای حرکت از یک سمت جهت بهره گیری از خدمات دچار مشکل باشند.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

مسیر ورودی موردنظر به لحاظ استقرار انواع کاربری های سازگار و ناسازگار در چه وضعیتی قرار دارد؟

2–  چه عواملی سبب تحول کالبدی و کارکردی در ورودی مورد نظر شده اند؟

3– وضعیت عناصر کالبدی و کیفیت های محیطی موجود در مبادی ورودی غربی شهربندرانزلی چگونه می باشد؟

4راهکارها وپیشنهادات ساماندهی ورودی مورد نظر کدامند؟

 

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه